Пасажирські перевезення з'явилися, мабуть, з винаходом колеса, а, можливо, й ще раніше. Багаті люди грецької, римської, китайської та інших імперій пересувалися,виключно,на витончено прикрашених носилках. Ходити по землі було долею нижчих станів. Причому,носилки широко використовувалися і після винаходу колеса. Поширені в той час дерев'яні колеса, не були комфортними для подорожі. Також не негожим було переміщатися по воді, що, наприклад, було широко розвинене в Єгипті. Вже в той час комерційна діяльність, пов'язана з послугами по переправі через ріку Ніл, була широко розвинена. У міру полегшення колеса та винаходу ресорних амортизаторів стали широко застосовуватися перевезення каретами і диліжансами. З їх допомогою здійснювалися перевезення пасажирів на регулярній основі на досить великі відстані.

       У 19 столітті з винаходом парового двигуна, потім двигуна внутрішнього згорання і автомобіля почалася ера автомобільних пасажирських перевезень. Карети з двигуном розвивали швидкість близько 10-12 км / год. Велике значення для подальшого розвитку автомобільного транспорту та пасажирських перевезень, мав винахід пневматичних шин в 1880р

     В даний час перевезення пасажирів здійснюються численними видами пасажирського транспорту: залізничні перевезення, морські і річкові транспортні перевезення, повітряні перевезення, міські електричні транспортні перевезення (тролейбуси, трамваї, метро), спеціальні міські транспортні перевезення (монорейкові і підвісні дороги) і, звичайно, автомобільні перевезення. .

        Автомобільні пасажирські перевезення за територіально - адміністративного ознакою поділяються на міські, приміські, міжміські, міжнародні; за видами рухомого складу на автомобільні та автобусні; за належністю рухомого поста на відомчі та загального користування; за призначенням на туристичні, екскурсійні, шкільні, службові, вахтові і т.д.; за формою організації на маршрутні, замовлені і замовні змішані, коли пасажир, купуючи один квиток, використовує кілька видів транспорту.